Strona główna
Dzisiaj jest 25-4-2024

Beletrystyka

okładkaokładkaNarty Ojca Świętego

 Pilch Jerzy

 Cena u nas: 27.39 zł   
Cena rynkowa: 34.90 zł  

 

"A to Polska właśnie!" - chce się wykrzyknąć po lekturze pierwszej sztuki teatralnej Jerzego Pilcha, z księdzem-pijakiem, który jest zarazem wielkim znawcą Biblii i motoryzacji, z intelektualistą, popadającym w obłęd, z paradą przemocy, szemranych interesów i nieróbstwa, i wreszcie z niejednoznacznym, poetyckim zakończeniem. Sztukę, przenikliwą psychologicznie i zjadliwą obyczajowo, wystawi niebawem Teatr Narodowy z Januszem Gajosem i Jerzym Radziwiłowiczem.

 

W cieniu inkwizycji

Perez - Reverte Arturo

okładka

"Przygody kapitana Alatriste" to opowieść o Hiszpanii pierwszej połowy XVII wieku. Na tronie zasiada młody, niemający na nic wpływu, Filip IV, wnuk potężnego Filipa II. Dwór habsburski powoli staje się labiryntem intryg, podchodów, wzajemnych świństw. Z jednej strony sprawujący rządy kanclerz, z drugiej sekretarz królewski, uprawiający własną podstępną politykę ramię w ramię ze złowieszczym inkwizytorem. Na skrzyżowaniu tych dwóch ośrodków władzy znajduje się Diego Alatriste y Tenorio, czterdziestoparoletni szermierz, wytrawny żołnierz. W czasie gdy nie jest na wojnie, dorabia, pojedynkując się w cudzych sprawach. Małomówny, raczej sceptyk, zna życie od najgorszej strony i może dlatego zachowuje wciąż elementarne zasady moralne.Tym razem kapitan Alatriste przekonuje się, jak wielka jest potęga Świętej Inkwizycji. Ínigo Balboa, jego młody sługa, na skutek diabelskiego podstępu dwunastoletniej Angéliki de Alquézar, na własnej skórze doświadcza władzy i bezwzględności Oficjum i jego złowrogiego sędziego Emilia Bocanegry. Jednak chłopak jest tylko przynętą, pułapkę bowiem zastawiono na jego pana. Misternie utkana intryga wydaje się nieuchronnie prowadzić do triumfu sił niechętnych kapitanowi.

 

Demokracja Bóg który zawiódł

Hoppe Hans-Herman

okładka

Spośród krajów wyzwolonych spod jarzma komunizmu, z Polską wiązano największe nadzieje. Polska troszczyła się o wolność i propagowanie jej idei. W latach 1572 - 1791 Polska była monarchią elekcyjną, zaś w polskim parlamencie, pojedynczy poseł miał prawo wetowania jakiejkolwiek inicjatywy ustawodawczej. Polska była znana i podziwiana w całej Europie za swoją tolerancję religijną Zdaniem Erika Ritter von Kuehnelt Leddihn Polacy trzykrotnie odegrali decydującą rolę w ratowaniu cywilizacji Zachodu; w 1241 roku, kiedy pod Legnicą, ramię w ramię z niemieckim rycerstwem powstrzymali tatarskie hordy przed inwazją Europy Zachodniej; w 1683 roku, kiedy polskie wojska pokonały Turków pod Wiedniem, oraz w 1920 roku, kiedy Polacy pokonali bolszewików w bitwie warszawskiej.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery